fbpx

Як буде змінюватися ринок нерухомості України та світу — прогноз з виставки МІРІМ

Як буде змінюватися ринок нерухомості України та світу — прогноз з виставки МІРІМ

Перегляд сегментування ринку, прозорі фасадні сонячні панелі, нові підходи інвесторів до входження в проєкти — такі теми в InCo home назвали найактуальнішими у рамках дискусії на тему, як буде змінюватися ринок нерухомості в майбутньому в останній день міжнародної виставки нерухомості MIPIM, що пройшла в Каннах.

Micro housing, co-living, student housing, smart City – тенденції, які заявлені як майбутнє ринку. У InCo home відзначають, що сучасні учасники ринку у світі розуміють, що необхідний перегляд теперішньої концепції сегментації ринку. Ринок житлової нерухомості був представлений в розрізі секторів, що відбивають стиль життя і потреби майбутнього та сьогоднішнього поколінь. Прогресивне бачення того, як буде змінюватися ринок нерухомості – відображення життя людини в циклі нерухомості виглядає як – student housing – co-living- micro-housing- residential housing – senior housing, що в перекладі звучить приблизно як житло для студентів, житло для людей із загальним простором і загальними інтересами, мікро -житло, класичне житло й останнє — будинки для літніх людей. При цьому всі етапи, крім residential housing, припускають орендні відносини.

– У цьому ланцюжку новим елементом є co-living, якому на спеціальній панелі було приділено особливу увагу. Сo-living можна описати як спільне житло для людей, в якому частина простору (кухня, вітальня, спортивні або побутові приміщення) в будинку будуть загального користування і поєднуються з індивідуальними. Першопрохідці цього ринку позначили кілька цікавих особливостей. По-перше, змінилася цільова аудиторія такого виду продукту, тепер це вже не тільки студенти й молоді професіонали, а й молоді сім’ї, і найцікавіше — великі сім’ї, що складаються з декількох поколінь. Несподіваним фактором став прогноз по прибутковості в даному секторі. За очікуваннями інвестиційних фондів прибутковість повинна становити 4-4,5% річних в десятирічній перспективі, що на 30% вище очікуваного рівня прибутковості класичного житла, — розповідає Роман Бєлік, партнер InCo home.

Ще однією темою на дискусійних майданчиках MIPIМ, стало енергоощадження та економія ресурсів. Істотне місце на виставці зайняли фасади будівель, що одночасно є сонячними батареями.

– Їх вибір був величезний: на будь-який смак, колір і прозорість. Орієнтовна ціна такого вигляду фасаду – 600 євро за метр квадратний. За розрахунками експертів за 30 років вони повинні видати в 5,77 рази більше ніж буде вкладено. Але ці розрахунки були на прикладі американського ринку, де діє велика кількість пільг в цьому сегменті. Технологія нова і прагне до того, що з’являються компанії, які використовують фасади будівель як блок електростанцій. Це точно відповідає на питання про те як буде змінюватися ринок нерухомості з технологічної точки зору, — ділиться партнер InCo home.

Говорячи про тренди, в компанії відзначили, що також змінюються походи інституційних інвесторів при входженні в проєкт.

– Якщо раніше вважали за краще розглядати проєкти на стадії «придбання земельної ділянки», то зараз акцент зміщений в сторону розгляду проєктів на стадії отримання дозволу на будівництво і перепрофілювання проєктів. Такий підхід дозволяє скоротити термін виходу на ринок проєкту в середньому з 60 до 36 місяців. Досвід лідерів ринку та озвучені перспективи дають поштовх багатьом до корегування стратегій розвитку та їх адаптації до нових тенденцій. Це в перспективі точно знизить інвестиційні ризики, і підвищить прибутковість майбутніх інвестицій, — впевнений Роман Бєлік.